با توجه به چشم انداز علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ و تثبیت جایگاه کشور در حوزه فناوری نانو و میکرو به منظور کسب ۲ درصد از بازار جهانی، پژوهش و توسعه این فناوری حائز اهمیت می‌باشد. همچنین بر مبنای نقشه جامع علمی کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، در اولویت بندی علم و فناوری کشور از منظر نحوه تخصیص منابع اعم از مالی و انسانی و توجه مدیران ومسئولان، فناوری نانو و مواد مغناطیسی، به ترتیب در اولویت‌های الف و ج قرار دارند. شرکت مهندسی فرآیند گستر آرتیمان با سالها سابقه پژوهش و تحقیق در زمینه تولید سیالات دارای خواص رئولوژیکی ویژه موفق به تولید سیال مگنتورئولوژیک بسیار پایدار و کارآمد، نانوسیالات مغناطیسی با قابلیت مغناطیس‌پذیری بالا و سیالات STF با خواص رئولوژیکی قابل توجه شده است. تعدادی از دستاوردهای شرکت مهندسی فرآیند گستر آرتیمان در زمینه تولید میکرو سیالات و نانوسیالات دارای خواص رئولوژیکی منحصر به فرد به شرح زیر می‌باشدnano2:

  • نانوسیال

نانوسیال دارای خواص جدید و قابل توجهی است که آنها را به طور بالقوه در بسیاری از کاربردهای انتقال حرارت از جمله میکرو الکترونیک، سلولهای سوختی، فرآیندهای دارویی، و موتورهای هیبریدی شده، خنک کننده موتور / مدیریت حرارتی خودرو، یخچال و فریزر خانگی، چیلر، مبدل گرمایی، در پرداخت کاری، ماشینکاری و در کاهش دمای گاز در دیگ بخار دودکش ها دخیل نموده است. آنها هدایت حرارتی بسیار بالا و ضریب انتقال حرارت جابجایی قابل توجهی در مقایسه با سیال پایه دارند. آگاهی از رفتار رئولوژیکی نانوسیالات در تصمیم گیری مناسب برای کاربردهای انتقال حرارت همرفتی بسیار مهم است.

در تجزیه و تحلیل هایی مانند دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)، می توان نانوسیال همانند مایعات تک فازتصور می شود. با این حال، تقریبا همه مفالات دانشگاهی، از دو فرضیه استفاده می کنند. تئوری کلاسیک مایعات تک فازکه در آن خواص فیزیکی نانو سیال به عنوان یک تابع از خواص هر دو ترکیبات و غلظت آنها در نظر گرفته شده است. روش جایگزین شبیه سازی نانوسیالات با استفاده از یک مدل دو جزئی است. همچنین به منظور کیفیت سنجی نمونه‌های سنتز شده، آنالیز‌های SEM، XRD، FTIR، VSM و DLS انجام شده است.