با توجه به چشم انداز علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ و تثبیت جایگاه کشور در حوزه فناوری نانو و میکرو به منظور کسب ۲ درصد از بازار جهانی، پژوهش و توسعه این فناوری حائز اهمیت می‌باشد. همچنین بر مبنای نقشه جامع علمی کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، در اولویت بندی علم و فناوری کشور از منظر نحوه تخصیص منابع اعم از مالی و انسانی و توجه مدیران ومسئولان، فناوری نانو و مواد مغناطیسی، به ترتیب در اولویت‌های الف و ج قرار دارند. شرکت مهندسی فرآیند گستر آرتیمان با سالها سابقه پژوهش و تحقیق در زمینه تولید سیالات دارای خواص رئولوژیکی ویژه موفق به تولید سیال مگنتورئولوژیک بسیار پایدار و کارآمد، نانوسیالات مغناطیسی با قابلیت مغناطیس‌پذیری بالا و سیالات STF با خواص رئولوژیکی قابل توجه شده است. تعدادی از دستاوردهای شرکت مهندسی فرآیند گستر آرتیمان در زمینه تولید میکرو سیالات و نانوسیالات دارای خواص رئولوژیکی منحصر به فرد به شرح زیر می‌باشد:

  • سیالات حفاری

در مهندسی ژئوتکنیک، سیال حفاری برای کمک به حفاری از زمین استفاده می شود. در حالی که اغلب برای چاه های نفت حفاری و گاز طبیعی و در اکتشاف چاه های حفاری از مایعات حفاری استفاده می شود؛ برای کارهای بسیار ساده تر مانند چاه های آب نیز از این سیالاurl12ت بهره گرفته می شود.. سیال حفاری مایعی است که اغلب گل حفاری نامیده می شود. سه دسته اصلی از مایعات حفاری، لجن مبتنی بر آب (که می تواند پراکنده و غیر پراکنده باشد)، لجن های غیر آبی، معمولا گل مبتنی بر نفت، و سیال حفاری گازی نامیده می شوند، که در آن طیف گسترده ای از گازها را می توان مورد استفاده قرار داد.

کارکرد اصلی مایعات حفاری شامل اعمال فشار هیدرواستاتیک برای جلوگیری از ورود سیالات سازند به چاه می باشد. خنک و تمیز نگه داشتن مته در طول حفاری و تعلیق های حفاری در حالی که حفاری متوقف شده است و هنگامی که مته حفاری در حال ورود و خروج از چاه است، از دیگر کارکردهای مایعات حفاری است. مایع حفاری برای یک کار بخصوص انتخاب شده است تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کرده و خوردگی را محدود کند. همچنین به منظور کیفیت سنجی نمونه‌های سنتز شده، آنالیز‌های SEM، XRD، FTIR، VSM و DLS انجام شده است.